•  

Bethany Joy pro TeenTelevision.com

Autor: Tomgellar | 31. 10. 2011

9

Po delší době se hlásím s rozhovorem s Bethany Joy Galeotti a.k.a. Haley, který poskytla serveru TeenTelevision.com. Rozhovor je sice přes 2 roky starý, ale dle mého názoru je opravdu povedený.

Bethany v rozhovoru mluví například o zakládání kapely, režírování epizody One Tree Hill, časovém skoku v páté sérii a proč si stále užívá roli Haley James Scott.

Přeji příjemné počtení!


Herečka a muzikantka Bethany Joy Galeotti hraje Haley, typickou holku od vedle, nejlepší kamarádku Lucase Scotta (Chad Michael Murray) a lásku Nathana Scotta (James Lafferty) v seriálu One Tree Hill. Rodačka z Floridy začala svoji divadelní kariéru již jako dítě v Dallasu. Ve 13 letech se s rodiči přestěhovala do New Jersey a skrz sérii národních reklam a televizních pilotů přešla od jeviště k obrazovce. Po dvou úspěšných letech v soap opeře Guiding Light (U nás ve Springfieldu) zamířila na západní pobřeží, kde si zahrála role v seriálech Felicity, Charmed (Čarodějky), The Guardian (Ochránce), Off Centre a Maybe It’s Me. Nedlouho poté získala roli v seriálu One Tree Hill a zamířila do Severní Karolíny, kde byla posledních šest sezón.

Jelikož jsi začala v divadle tak malá, kdy jsi se rozhodla, že herectví bude tvojí kariérou?

Bethany: Bylo to po mé první show, „Čaroděj ze země Oz“, kde jsem ve věku sedmi let hrála Munchkina. Měla jsem dobrou odezvu na konkurz a na jevišti jsem se cítila jako doma, tak jsem si pomyslela, „Prostě to budu dělat, jak jen budu moct.“ Když jste dítě, lidi se vás začnou ptát, „Čím chceš být, až vyrosteš?“ a já si pomyslela, „Gee, asi budu pořád dělat tohle.“ Nevím jestli jsem měla moment, ve kterém jsem se rozhodla, že hraní bude mojí kariérou, ale prostě jsem věděla, že to chci dělat po zbytek mého života. Jen jsem v té době nevěděla, co kariéra je.

Jak jsi se dostala k One Tree Hill?

Bethany: Byl to náhodný konkurz. Byla jsem velmi vybíravá ohledně projektů, ke kterým jsem se chěla přidat, a stále jsem. Sezóna pilotů končila a já jsem od své manažerky dostala scénář k seriálu „Ravens (Havrani)“. Řekla mi, „Myslím si, že se ti to bude opravdu líbit.“ Byla jsem líná a jen jsem to prolítla, opravdu jsem se podívala jen na stránku a půl. Pomyslela jsem si, „Nebere mě to.“ Nebylo to tím, že by byl scénář špatný nebo tak. Scénář byl skvělý. Neměla jsem žádný konkrétní důvod, jen jsem to prostě necítila. Roli dostal někdo jiný a seriál byl vybrán.

Jak jsi se tedy dostala do obsazení seriálu, když už byl někdo jiný najat na tvoji roli?

Bethany: Znovu mi zavolali a řekli, „Ten pilot, Ravens, se teď jmenuje One Tree Hill. Podívej se na to, chceme abys přišla a přečetla nám jednu postavu.“ Tak jsem se na pilot podívala a říkala si, „Jak mi to mohlo ujít?“ Nejradši bych si namlátila, že jsem konkurz odmítla. Nemohla jsem tomu uvěřit. Bylo to pěkně udělané a byla jsem velmi ohromená srdcem příběhu, postavami a scénářem. Zavolala jsem své manažerce a řekla, „To musím dělat. Je to spektakulární!“ A ona řekla, „Dobře, paráda! Ale je tu háček, natáčí se v Severní Karolíně.“ Takže jsem šla na konkurz, pak jsem šla na větší konkurz a pak jsem předčítala scénář s Chadem Michaelem Murraym a odehrála se mezi námi nějaká magie. Každý to cítil. Už jsem byla na předčítání mnohokrát, ale nikdy jsem necítila takovou jiskru či spojení. Odešla jsem z konkurzu a Chad mě dohonil na parkovišti, objal mě a řekl, „Vítej ve One Tree Hill. Nemůžu ti dát oficiální slovo, ale je to na dobré cestě.“ O dvě hodiny později mi volali, že jsem roli dostala. Měla jsem sedm dní, abych si zabalila své věci a přijela do Severní Karolíny.

Když jsi se dívala na pilot, bylo tam něco konrétního, co tě přimělo, že chceš být jeho součástí?

Bethany: Pozitivně jsem regovala na aspekt maloměsta. V televizi bylo spoustu skvělých seriálů, mladých hollywoodských seriálů, a líbilo se mi, že to bylo více příjemné a bylo tu více možností pro postavy než pro drama. Bez ohledu vždy reaguji na srdce příběhu. Takže když jsem sledovala pilot, pomyslela jsem si, „Páni, je tu tolik možností, kam se můžou tyto postavy vyvinout.“ A milovala jsem Haley. Pomyslela jsem si, že je super a legrační. Byla tou dívkou, kterou jsem vždy chtěla být na střední škole. Nezapadá do žádné určité party. A má úžasný důvtip, jen jsem si říkala, „Kéž bych měla důvtip jako ona. Chci ji hrát, abych mohla předstírat, že mám takový důvtip.“

Když ti poprvé řekli o časovém skoku v páté sérii, bylo vzrušující dozvědět se, že budeš hrát někoho blížšího tvému věku, ale zároveň budeš hrát tu stejnou postavu?

Bethany: Když jsem se o tom dozvěděla, volala jsem Markovi Schwahnovi a řekla mu, „To musíš udělat! To je geniální nápad! Už nechceme být na střední škole!“ Pomyslela jsem si, že je to opravdu brilantní a všichni jsme za to byli vděční. Chtěli jsme podporovat příběhy, které nejsou tak předvídatalné jako vysoká škola. Bylo pro mě více zábavné vrátit se na pátou sérii, protože Haley si prošla hodně věcmi a Nathan byl na fakt špatném místě. Bylo to velmi osvěžující. Musela jsem být na chvíli dramatická. Byla jsem jako nová postava. Haley si nakonec našla cestu zpátky, ale po deset epizod jsem hrála ženu, která byla opravdu na dně.

Jaké to je hrát v seriálu matku?

Bethany: Hrát mámu je super! Miluji Jacksona Brundage. Je to báječný kluk. Jeho maminka je opravdu úžasná a on má skvělého mladšího brášku a starší sestru. Jsou milá rodina, vše s nimi jde lehce a skvěle. Nikde nevíte jaké to s dětmi bude, protože rodiče vám opravdu mohou zkazit zážitek, pokud nejsou v pohodě. Ale Jacksonova matka a její manžel jsou úplně v pohodě, nezajímá je toto odvětví, díky čemuž je super mít je nablízku. Opravdu mám ráda jejich rodinu.


Požádala jsi někoho o rady, jak hrát mámu?

Bethany: Co si pamatuji, tak jsem vždy měla mateřský instinkt a byla dobrá s dětmi, takže jsem věděla, že to nebude tak velká výzva. Navíc, některé z mých nejlepší kamarádek mají děti v Jamieho věku. Sledovala jsem je a sledovala jejich děti vyrůstat, tak jsem si pár věcí tu a tam vzala, ale většina je prostě jen instinkt.

Jak moc zvláštní bylo natáčet epizodu, kde jsi se střetla s herečkami, které se ti podobaly, protože šly na kokurz na tvojí postavu do Lucasova filmu?

Bethany: Tu epizodu jsem režírovala, takže já vlastně všechny ty lidi obsadila, což byla opravdu sranda. Opravdu jsem byla natěšená na holky, které přivedli. Prošli jsme všechny herce na Jihu, abychom našli ty správné. Skvěle jsme si to užili! Bylo to trochu absurdní, ale litovala bych, kdyby jsem se na tom nepodílela.

Jaká byla zkušenost režírovat epizodu?

Bethany: Existuje tolik prvků pro režírování. Za posledních šest let jsem strávila hodně času na place, znám celý štáb a obsazení a máme navzájem opravdu dobré vztahy, takže jsem se mohla spolehnout, že mi pomohou, když jsem začínala, technicky, cítit, že mám problém. Měla jsem kolem sebe mnoho lidí, kteří mi nabízeli radu či říkali, „To je dobrý. Nemusíš znát všechny odpovědi. Je to tvůrčí proces. Postupem času na to přijdeš.“ To bylo opravdu povzbudivé. Jako herec si neuvědomíte, kolik toho má režisér na mysli. Než jsem skutečně režírovala, tak můj pohled na režiséry byl takovýto, „Dělali všechny své přípravné práce, takže musí vědět vše, co je potřeba vědět o tom, jak se to má natočit. Musí tu teď být proto, aby mi pomohli dostat ze mě to nejlepší a být tu pro mě jako pro herce.“ Pro herce je opravdu obyčejné mínění, že režisér měl čas na přípravu, takže teď tu musí být pro ně. Ale když jsem se skutečně dostala za kameru, uvědomila jsem si, že i když uděláte všechny přípravné práce, jsou tu stále věci, které se na poslední chvíli mohou objevit a vy se snažíte tolik věcí udržet uspořádané ve své mysli. Byla jsem opravdu překvapená jak těžké je udržet mé soustředění v organizačních a technických aspektech režírování, a také být k dispozici pro herce. Bylo super dozvědět se, jak se to dělá a bylo by opravdu fajn si to znovu procvičit.

Bylo nervy-drásající mít na povel všechny lidi, se kterými jsi pracovala již 6 let?

Bethany: Nebylo nervy-drásající mít na povel lidi, které znám. Těžké to ale bylo s hostujícími herci, které jsem neznala. Když pracujete se svým kamarádem, neznamená to, že kvůli autoritě jde přátelství stranou. Ve hře je prostě nová dynamika. Ale pracovat s lidmi, které jsem nikdy dříve neviděla nebo se kterými jsem si nevybudovala přátelství, bylo o dost těžší. Bylo pro mě náročnější přijít na to, jak je přimět ke kreativitě, ale stále mít autoritu na své straně a přitom na ně netlačit. Řídit to bylo těžké. Někteří hostující herci jsou opravdu nejistí, že hrají v seriálu, ve kterém předtím nebyli, zvláště když tito herci přijdou, aby hráli nás. Byli u nás jen pár dní a pravděpodobně byli celou věcí ohromeni a asi se cítili nejistě. Bylo těžké přijít na to, jak je přimět ke kreativitě a zároveň si zachovat moji představu.

Je zde něco, co by si ráda viděla, že se stane Haley, než seriál skončí?

Bethany: Nevím. Věřím našim scénáristům. Máme skvělé věci. Haley má vždy hodně způsobů vyjádření se, což je super. Jestli cokoliv, tak dát trochu srandy do manželství Nathana a Haley. Právě teď je u nich buď slunečno a nebo se hádají. Bylo by fajn vidět trochu víc dozadu, co se děje v manželství. Někdy to může být opravdu těžké. Nemusí ale skončit důležité věci. Ráno vstanate a cítíte se skvěle, odpoledne se opravdu pohádáte a na konci dne je po všem a jste zase šťastní. Vidět takové věci by byla sranda.

Co máš na Haley ráda a čím se od tebe liší?

Bethany: Haley má víc problémů s ovládáním. Je o trochu víc mocnější jak já. Je opravdu soucitná, ale někdy má tendenci dívat se na lidi zhora. Za posledních pár let se v ní něco zlomilo. Já se s takovými problémy nepotýkám, ale dříve ano, takže vím odkud se to v ní bere. Často je o dost více soucitná než mi říká můj instinkt. Poznávávání lidí trvá dlouho a teprve až je poznám, dokážu se odvázat, ale někdy se cítím jako, „Mám přátelé a opravdu nepotřebuji další.“ To je opravdu těžký a chladný způsob života. Miluji jak je Haley otevřená k novým lidem v jejím životě a prostě všechny vítá. Chtěla bych být někým tak otevřeným.

Jaké je to pracovat s obsazením seriálu? Jaké to podle tebe bude, až se všichni na konci rozejdete?

Bethany: Bude to těžké. Bylo to překrásné. Když s někým pracujete tak dlouho, stane se jedna z těchto dvou věcí: buď se budete všichni nenávidět nebo se budete milovat. A já si myslím, že je to opravdu požehnání, že se všichni navzájem milujeme. Jsme totálně dysfunkční rodina, ale jsme za sebe fakt rádi. Máme skutečné přátelství a skutečné vztahy. Bude opravdu smutné vidět je odcházet. Znám je skoro nejdéle než kohokoliv jiného v celém mém životě, protože jsem se hodně stěhovala, když jsem byla dítě. Jsem tu déle než jsem byla ve skutečné střední škole. Byla to opravdu zábava. Je to skvělá skupina lidí a myslím si, že si po mnoho let zůstaneme blízcí.

Byly v seriálu nějaké příběhy pro Haley, které sis zvláště zapamatovala nebo sis užívala jejich hraní a překvapilo tě opravdu něco?

Bethany: Opravdu jsem si užila návrat na pátou sérii a možnost hrát jinou část Haley – tu naštvanou, poraženou verzi. To byla opravdu zábava. A opravdu mě bavilo dělat hudbu a turné s Tylerem Hiltonem a The Wreckers. Bylo to báječné, žívotní příležitost. Kdo má v seriálu scénaristu, který vás pošle na turné napříč padesáti městy? Vždy jsem milovala přátelství Lucase a Haley. Vždy jsem nadšená, když na rozvrhu vidím, že budeme mít s Chadem společnou scénu. Opravdu je pro mě jako bratr. Vybudovali jsme si krásné přátelství.

Pomyslela jsi vůbec, co bys ráda dělala až seriál skončí?

Bethany: Můj manžel a já otevíráme restauraci ve Washingtonu. A v létě budu s mojí kamarádkou Amber Sweeney v nahrávacím studiu. Založily jsme kapelu, zvanou Everly, takže budeme v létě tvořit nějakou hudbu. Dále budu pracovat na muzikálu svého kamaráda na Brodwayi. Doufejme, že se brzy vyjednají práva a my na tom začneme pracovat. A pak plánuji jít domu a jen tak se flákat. Myslím si, že s hraním na chvíli přestanu. Je to tolik věcí, co chci dělat a já se hraní věnuji již od dětství. Jestli se objeví něco opravdu speciálního, mohla bych po tom skočit, ale myslím si, že se na chvíli z hereckého světa vypařím.

Proč otevřít restauraci?

Bethany: Upřímně, vždy jsme hledali příležitost, kdybychom mohli dělat obchod jako rodina. Byl by to můj manžel Michael, já a jeho rodina. Vždy jsme hledali něco, čím bychom se dotkli komunity. Tohle se naskytlo a bylo to opravdu vzrušující. Pomysleli jsem si, „Nic nevíme o vedení restaurace,“ ale budeme přebírat vlastnictví, což je super. Prostě nám to přišlo správné. Je to přesně to, čeho bychom mohli být všichni společně součástí. Máme kolem sebe hodně lidí, kteří nám pomáhají a kteří se vyznají v tomto podnikání. Takže neupadneme na tvář.
S trochou víry, hádám.

Doufáš, že budeš zase hudebně spolupracovat se svým manželem?

Bethany: Ano, rozhodně! Jsem si jistá, že jednou budeme. Byla by to zábava. Ale momentálně nemáme žádné plány. Každý máme své věci, ale vždy je tu ta možnost.

Co ti na rozdíl od hraní přináší psaní písni a zpívání, a naopak?

Bethany: Když neděláte divadlo, tak hraní je ve skutečnosti medium producenta a režiséra. Něco zažijete na place a pak to jde do střižny a režisér a producent dají vše dohromady podle svých představ. Ve filmu a televizi musíte být s hraním opravdu spokojeni. Nemůžete čekat na finální produkci, protože skoro nikdy to nedopadne tak, jak byste chtěli. To ovšem neznamená, že je to špatné. Je to jen stěží přesně to, co jste si vy, jako herec, představovali. Divadlo je pro mě trochu jiné. Podle mně je to neuveřitelně vzrušující a úžasně kreativní, je to podobné skládání vlastní hudby. Hudba je něco, co můžu dělat při odpočinku v obývacím pokoji. Skládání mé vlastní hudby je pro mě osobní záležitost.

Kdybys měla na výběr, chtěla bys dělat nějaké specifické role či žánry, které jsi ještě nedělala?

Bethany: Umírám touhou dělat akční upírský film. Mám fakt ráda sci-fi. Viděla jsem Underworld a říkala jsem si, „To musím dělat!“ Existuje skvělý sci-fi film Equilibrium, něco takové bych opravdu ráda dělala. Ráda bych dělala akční film. Miluji taky fantazy filmy, jako Pán prstenů. A také mám ráda malé nezávislé filmy jako The Wrestler, kde je vše velmi jemné a nedoceněné. Všechny ty věci vypadají jako obrovská legrace, ale nedávám si to vyloženě za cíl a neřikám, „Nějak toho musím dosáhnout, takovéhle role musím hrát.“ Život je nepředvídatelný a opravdu si ho právě teď užívám. Kdybych se po skončení seriálu rozhodla vrátit k hraní, bylo by to pro něco, co by bylo pro mě opravdu speciální. Ať už to budou takové typy postav a nebo ne, prostě nevím.Komentáře (9)

Šíleně dlouhý, ale záživný. BJG byla, je a bude úžasná. Tehdy ještě nevěděla, na jakou roli se chystá :-) Ta historie mě nadchla, líbil se mi její náhled na časový posun a režírování. Podle mě právě Bethany z toho seriálu dokázala vyždímat úplně nejvíc, viz. její nesčetná vystoupení plus ta velká tour… A ona si to málem nechá ujít :-D

Taky jsem si říkal co bychom dělali, kdyby nám Haley hrál někdo jiný. To nepřichází v úvahu :D Pro mě vždy byla, je i bude srdcem seriálu právě Joy.

Zajímalo by mě, kterou roli jí nabídli původně..Představte si BJG třeba místo Sophie nebo Hilarie, to by teprve bylo něco :D

Aniczka: Roli Haley: youtube.com. Pro srovnání… V pilotu Ravens si roli Lucasovy kamarádky zahrála Samantha Shelton, kvůli BJG se scény přetáčely, ale v jedné scéně jde Samanthu (která se nejmenovala Haley, ale Reagan) dokonce vidět v lavici.

Ferrity: tak to je drsný…to jsem nevěděl, že je pilot bez Joy…to mám nedostatky…no rozhodli se rozhodně dobře!

Ferrity: týý jo, hodně drsný, jsem ráda že vybrali zrovna Joy, bez ní by to nebylo ono… a při čtení tohoto článku mě úplně mrazilo, jak mohla tuto roli vůbec odmítnout =D ještě že pak dostala rozum =)

Moc hezký článek, pořádně jsem si početla:)
Haley se opravdu původně měla jmenovat Reagan a měla ji hrát jiná herečka… božee, ještě, že k tomu nakonec nedošlo, protože všechny scény se Sam byly naprosto nezajímavý. Chyběla ji ta „chemie“, o které mluvila BJG a kterou ona s Chadem má:)
Btw, Sam je vidět ve více scénách, hlavně v zápase na RC. Ta holka, co skočí Lukovi kolem krku při jeho vítězné střele není Haley :) …asi byli líní ty scény přetáčet :D

Už jsem se na to jednou dívala, ale opětovné shlédnutí mě utvrdilo v tom, že BJG je pro Haley dokonalá. Ta Samantha nebyl špatná, ale nebylo to ono. Žádná chemie. Dobře, že si to rozmyslela :)

Hezké počteníčko, tak takhle to bylo. To jsem netušila. Jdu se na pilot pozorně mrknout…

Přidat komentář