•  

Jízdenku do One Tree Hillu, prosím

Autor: Rebarborka | 17. 10. 2011

6

OTH

Možná někoho z vás napadlo, jestli Tree Hill v USA skutečně existuje. Jelikož jsem vystudovaná (skoro)zeměpisářka, taková otázka mi hlavou proběhla, a proto jsem se rozhodla tuto skutečnost prověřit. Mám pro vás jednu špatnou a jednu dobrou zprávu.

Nejprve ta špatná zpráva, Tree Hill, potažmo One Tree Hill ve Spojených státech amerických neexistuje. Díky strejdovi Googlovi a tetičce Wikipedii se mi nicméně podařilo zjistit, že existují dvě města obsahující alespoň část názvu našeho oblíbeného seriálu. Prvním sídlem je Lone Tree nacházející se v Coloradu. Populace této vesničky (na americké poměry) byla k lednu 2011 11046 obyvatel. Kromě trochy volnočasové zábavy se stránky Lone Tree chlubí tím, že mají skvěle vypracovanou dopravní infrastrukturu (rozuměj mají autobusy, dálnici, železnici a lodě). Tamní obyvatelé se také můžou vytáhnout tím, že jejich víska dosahuje jednoho z nejvyšších populačních přírůstků v USA (pro zvědavce je to 4,6 – pro srovnání ČR přibližně 1,2 tzn. že nás jaksi ubývá).

Druhým sídlem je… Lone Tree, tentokráte v Iowě. Pokud už jste slyšeli spojení konec světa nebo poněkud vulgárnější označení, poměrně dobře sedí na vesničku o 1151 obyvateli. Zajímavý je původ jména vísky. Bylo nebylo, v prérii rostl obrovitánský jilm, jediný strom široko daleko v pusté prérii, a tak sloužil jako hraniční značka. Strom byl tak obrovský, že se pod ním páslo celé stádo bizonů, kteří se pásli tak urputně, že po nich nezbylo ani stéblo trávy. Pokud ale považujete bizony za stádo zlotřilců, tak vězte, že jejich nenažranost zachránila strom před mohutným požárem prérie. Holt kde stéblo není, ani oheň nehoří. Tato pohádka o jilmu však nemá šťastný konec. V roce 1960, navzdory všem pokusům o záchranu, strom podlehl jakési holandské nemoci jilmů. Z jeho dřeva pak byla vyrobena cedule vítající návštěvníky.

A ještě jedna smutná perlička. S naším Tree Hillem má Lone Tree společnou i střelbu, ač s vyšším počtem obětí než v jistém dílu 4. série. V roce 1985 tu místní farmář zastřelil svou manželku, bankéře, souseda a sám sebe, a to kvůli ztrátě své farmy.

A nyní konečně dobrá zpráva. Na světě skutečně existuje místo, které se jmenuje One Tree Hill. Jestliže se do něj chcete vypravit, zamiřte k protinožcům, konkrétně na Nový Zéland. Nehledejte ale město, nýbrž kopec sopečného původu, na jehož vrcholu stojí obelisk. V původním jazyce Maorů, kteří oblast obývali (konkrétně kmen Wai o Hua), se One Tree Hill jmenoval Maungakiekie, což znamená „hora, na které roste kiekie“. Kiekie je jakási rostlina podobná révě, z níž se vyráběly třeba košíky.

A nyní, moji milí OTHáci, pokud jste si někdy říkali, čím byl název seriálu inspirován, tak pokud někteří z vás hádají, že maličkou zelenou tečkou na mapě zvanou Maungakiekie na Novém Zélandu, pak hádáte správně. O One Tree Hillu napsali písničku i takovým hudebním neznabohům jakou jsem já známí U2, a právě při poslechu písničky napadlo Marka Schwanna, nazvat svůj pořad, který se mu teprve líhl v hlavě, One Tree Hill.Komentáře (6)

Děkuji za velice zajímavé info :-)

Jaja: není zač ;)

Parádní oživení :-) Podobný trip mě napadl nedávno, ale ten můj zahrnoval mapu Wilmingtonu a na ní zaznamenaná natáčecí místa, ty domy které jsme za tu dobu vídali zvenčí. Ale stopla jsem to ještě předtím, než jsem to začala nějak podrobněji zkoumat :-)

Ferrity: díky. Taky mě to napadlo už dřív, ale teď byla vhodná chvilka, tak jsem se do toho pustila ;) Mapa Wilmingtonu by taky nebyla marná (to ze mě mluví ten zeměpis) :)

Máš ve všem volnou ruku, klidně si tu udělej svůj zeměpisný koutek :-D Ale ta mapa by měla být obrázková ;-)

Zrovna z jakéhosi důvod v ájině probíráme Nový Zéland a máme o tom nevím-jak-dlouho mluvit. O tom One Tree Hillu profesorce určitě řeknu :)
Skvělý článek!

Přidat komentář