•  

Kate Voegele: Trojitá hrozba

Autor: Tomgellar | 15. 07. 2011

4

Přeložil jsem pro vás článek o Kate Voegele (Mia) uveřejněný na stránce collegemagazine.com. Přeji pěkné počtení.

Obyčejná dívka s profilem na MySpace se přihlásila, aby si popovídala se svými přáteli a aby zveřejnila píseň, kterou nedávno nahrála. Pak si Kate Voegele všimla, že má ve schránce zprávu. Byla to zpráva od Toma – TOHO Toma, zakladatele MySpace, ve které jí nabízel smlouvu. O několik let později je Kate 23 let, má na svém kontě dvě alba, devítičlennou kapelu, vysokoškolské studium, statisíce fanoušků,… a samozřejmě roli v seriálu stanice CW One Tree Hill.

Rodačka z Ohia zpívá celý svůj život. Na kytaru se naučila hrát až v 15 letech během dovolené na Floridě, kde poprosila tátu, aby jí koupil kytaru značky Gibson. „Hrála na ni Sheryl Crow a já taky jednu prostě musela mít,“ řekla. Spolu s kytarou si pořídila rekordér na 4 písně, který později použila k nahrání svých písní na MySpace.

V roce 2006, několik dní poté, co jí Tom Anderson kontaktoval a nabídl nahrávací smlouvu s MySpace Records. “Byla jsem se svojí rodinou na Floridě, takže to byl pěkný způsob oslavy. Bylo to místo, kde jsem začala hrát na kytaru. Vytvořil celý kruh,“ řekla.

Kate Voegele dala svoji celoživotní inspiraci do prvního alba, Don’t Look Away, které dosáhlo 4. místo na iTunes a v roce 2008 se prodalo čtvrt milionu kopií. Ale když přišel čas na produkci druhého alba, znervózněla kvůli očekávání lidí a kratšímu časovému úseku mezi deskami. „Pomyslela jsem si, ‘Wow, druhá deska, to nebude lehký’, a mým prvním instinktem byla panika. Pak jsem si ale uvědomila, že jsem rok a půl na turné propagovala moji první desku a byl to nejvíce inspirující zážitek v celém mém životě,“ řekla. „Prošla jsem všechny své deníky a návrhy a zjistila jsem, že už mám desku v podstatě napsanou.“ Její druhé album, A Fine Mess, dosáhlo v květnu 2009 10. místo v Billboard 200. Kate zůstala MySpace věrná a všechny písně zvěřejnila na svém profilu a strávila čtyři měsíce roku 2009 na turné po Kanadě, USA, Německu, Francii, Velké Británii a Irsku.

Vysoká škola a hudební kariéra
Předtím než se stala profesionální muzikantkou, byla Kate typickou studentkou Miamské univerzity v Ohiu. Byla členem sesterstva, měla spolubydlící, která se stala její nejlepší kamarádkou, a prožívala noční život ve velkoměstě. Kappa Alpha Theta sestry jsou Kate stále blízké a navštěvují ji na koncertech a podporují ji domácky vyrobenými tričky. I když je ještě stále student, noční párty šly stranou. „Jsem ten typ holky, která se radši poflakuje s kapelou a pivem a hraje šipky – no spíš předstírá, že ví jak se to hraje – než abych si oblékla těsné šaty a předvedla tanec na stole,“ řekla. „To opravdu nejsem já.“

Během studia na univerzitě v Ohiu nahrála Don’t Look Away a naskytla se jí příležitost jet na celostátní turné. Pro Kate to byl splněný sen, takže vzdělání muselo jít stranou. Nebo si to alespoň myslela – poté co opustila Ohio a začala turné, byla oslovena Univerzitou ve Phoenixu ke spolupráci na propagaci jejich on-line výuky. Univerzita se ji rozhodla sponzorovat a na oplátku se Kate stala studentkou psychologie a promlouvala o svém studijním programu zaneprázdněným studentům, kteří nemohli chodit pravidelně do školy. „Měla jsem to nejlepší z obou světů. Měla jsem opravdu úžasné vysokoškolské zkušenosti, ale teď studuji způsobem, který je pro mě praktický a flexibilní… Můžu jít do třídy ve tři hodiny ráno,“ smála se. Pokud má svůj počítač a bezdrátové připojení, je přítomna a připravena se učit.

Kate prohlásila, že při zvolení psychologie jako hlavního oboru ji ovlivnily dvě věci: miluje psychologii a studovaní jí pomáhá při skládání písní. „Vzdělání bylo vždy velkou součástí mého života a také ve mně vzbouzí tvořivost. Když se něco učím a když čtu a píšu, pomáhá mi to jako skladatelce přicházet s novými nápady,“ řekla. „Perfektní příležitostí je psát o lidských zkušenostech, ať už jsou jakékoliv.“

Voegele řekla, že její písně jsou většinou inspirovány její životem, ale ne všechny jsou autobiografické. „Přicházím s nápady v tu nejnevhodnější chvíli. Jsem třeba uprostřed scény ve One Tree Hill a mezi záběry si to hned musím jít nahrát na diktafon, abych to nezapomněla. Vše je založeno na inspiraci, to je na mé práci nejlepší,“ řekla. „Nemůžete zavolat Múze kdykoliv chcete.“

Přechod k herectví

Zatímco fanoušci ji mohou poznat jako Miu Catalano, moudrou a nadějnou zpěvačku ve One Tree Hill, někteří nemusí vědět, že hudba Mii je vlastně hudbou Kate Voegele. V OTH vystupuje se svými originálními písněmi a seriál často používá k představování nové hudby. Takže fanoušci mohou sledovat Miiny zkušenosti při psaní písní Kate. „Způsob, kterým to prezentují, je opravdu autentický a myslím si, že je super, že mě fanoušci mohli vidět v seriálu při psaní písně Manhattan From the Sky, i když jsem ji napsala již dříve. Myslím si, že to pomáhá fanouškům více se ztotožnit s mojí hudbou,“ řekla. „Nejradši mám, když fanoušci říkají, ‘Paráda, viděli jsme Miu při skládání písně,’ to je mojí oblíbenou věcí z televizní zkušenosti, protože je to velmi unikátní.“

Přechod od hudby k televizi si Kate nikdy nepředstavovala. Nikdy předtím nehrála, ale rozhodla se dát konkurzu šanci. Po zazpívání několika písní a přečtení několika řádků scénáře dostala roli. O několik epizod později k ní přišel Mark Schwahn, tvůrce seriálu, a řekl jí: „Kate, vím, že zpívání je tvoje věc, ale mohla by ses živit i herectvím.“ „Myslela jsem, že žertuje,“ smála se.

Hraní Mii z Kate přirozeně vyšlo, protože Mia je stydlivá a je naprostým odrazem Kate, když začala zpívat. „Byla legrace hrát tu holku, protože já byla tou holkou. Byla jsem ta, která se bála hrát svoji hudbu před lidmi. Víte, ta patnáctiletá holka, která ve svém pokoji skládá písně,“ řekla. „Tak jsem začínala, takže pro mě nebylo těžké se s Miou ztotožnit.“

A druhou stranu herectví, líbání se Stephenem Colletim, zvládla Kate lehce. “Není to špatný způsob vydělávání peněz,” smála se. Collettiho postava Chase je v seriálu Miin přítel a zdá se, že i když se vidí zřídka, vždy se dostanou na první metu. Studentka, skladatelka, zpěvačka a herečka, která se často muchluje se svým sexy kolegou. Ach, ten život.

Mezi turné s kapelou, bydlením mimo LA a natáčením OTH má Kate jen málo času pro sebe a své milované. „Samozřejmě bych svoji rodinu ráda viděla častěji, ale rozhodně to za to stojí. Všichni moji přátelé už dostudovali a mají zaměstnání a taky nevidí rodinu či přátelé tak často. Takže jsme na tom stejně. Na konci dne si vždy říkám, že klady mé práce převažují nad zápory.“

Na závěr přikládám nové music video Kate Voegele k písni Heart In Chains, která zazněla ve finále osmé série OTH.Komentáře (4)

No nádhera, vzpomínám si, že jsem ho kdysi přelouskala v angličtině, ale ještě raději jsem si přečetla jeho českou alternativu. Super. Kate je prostě šikovná, správná a talentovaná holka, která prozatím měla v životě zasloužené štěstíčko. Ale to video je hodně zvláštní :-) Ještě jsi mohl vložit a přeložit lyriku (to už si ale vymýšlím moc) :-) Děkuji za příjemné počtení.

jo tak lyriku by si ještě chtěla :D jako mě se hudba Kate líbí, vždycky takový pěkný zpříjemnění, když Mia zpívá :)

Serial One Tree Hill jsem nikdy neviděl a Kate znám jen díky programu Last.fm. Už pár let patří k mým nejoblíbenějším zpěvačkám. A teď její hvězda poletí zase výš. Protože její nové album Gravity Happens je ještě o třídu lepší než ta dvě předchozí.

Loris: Gravity Happens je skvělé, sama jí moc fandím. V seriálu je perfektní, že v páté a šesté je ji slyšet zpívat opravdu často. Kromě požitku pro ucho, je to i požitek pro oko. Její dějová linie je zasazená tak, aby to bylo zcela přirozené. V seriálu vystoupila se 13 písněmi: Kindly Unspoken, No Good, I Won’t Disagree, It’s Only Life, Wish You Were, Hallelujah, You Can’t Break a Broken Heart, Manhattan From The Sky, 99 Times, Lift Me Up, Sweet Silver Lining a ve finále 8.série s písní Heart In Chains (album vyšlo v den odvysílání premiéry). Na jeden díl se dokonce jako Mia objevila i v seriálu Life Unexpected a vystoupila s Playing With My Heart. Jestli ji máš moc ráda, seriál můžu vřele doporučit, je úžasný sám o sobě.

Přidat komentář