•  

Velké interview se Sophií Bush

Autor: novoten | 31. 10. 2010

2

Právě jsem dopřeložil několik týdnů starý, ale velmi velmi výživný rozhovor se Sophií Bush alias naší milovanou Brooke Davis. Mluví se o rozjezdu osmé série One Tree Hill, mluví se o jejích osobních životních ideálech a musím říct, že už jsem si dlouho takhle pěkně nepočetl. Rozhovor samozřejmě najdete v pokračování článku a koho by zajímala kompletní verze i s otázkami na konkrétní ekologické projekty, kterým se Sophia upsala, může v původním anglickém článku na www.examiner.com

Právě jsme viděli první díl nové série One Tree Hill, Brooke má problémy se zákonem týkající se Clothes over Bros, jak se to promítne do celé sezóny?

Clothes over Bros jsou velkou součástí života Brooke. Je to něco, co vytvořila ona sama. Společnost je jako její dítě a to, že je teď předmětem vyšetřování, to, že s ním může být něco špatně, je pro ni zničující. Ale myslím, že je to dobrá chvíle k tomu se zamyslet nad problémy současné ekonomiky. Myslím, že to našemu seriálu i postavám dodává na uvěřitelnosti. A jsem opravdu šťastná, že scénáristé se rozhodli takhle zariskovat, když pro Brooke psali tuhle zápletku, kde musí bojovat a vzdorovat tolika výzvám.

Za těch sedm let si už Brooke prošla lecčíms, je tu nějaká dějová linie, která podle tebe vyčnívá?

Víte, byla tu spousta útržků nebo aspektů, které se mi strašně líbily. Nevím, jestli bych mohla vybrat jen jeden. Řeknu snad jen to, že jsem si doposud neužila takovou legraci jako při posledním roce a půl. Sedmá a osmá série byly v tomhle neuvěřitelné. Děj se vyvinul zase trochu jinam a myslím, že diváci nám to dali pocítit.

Chtěla by sis v kůži Brooke zahrát něco, co se
ti ještě nepoštěstilo? Kdybys mohla napsat dějovou linii pro zbytek sezóny, v co bys doufala?

Já bych byla nejradši, kdyby spolu zase postavy víc přicházely do styku. Je náročné, když hrajeme skupinu  dospělých, kde má každý svůj život a plány a musíme nabídnout dějové linky plné romantiky a scén jeden na jednoho. Ale nejvíc si užívám, když jsme s celou partou dohromady. Třeba mě baví scény Brooke/Jamie. Nebo miluju díly, kdy jsme všechny holky spolu. To je pak pro mě opravdová zábava a doufám, že se k tomu dostaneme i letos. A taky jsem opravdu šťastná, že Brooke dostane svůj šťastný konec, kde konečně ví, že za něco stojí a že nebude muset procházet vlastními pochybami. Byl to proces sebeobjevování a vím, že se s ní proto hodně žen ztotožnilo. Z toho mám radost.

Rozhodně vypadá, že je teď mnohem méně nejistá ve srovnání s minulou sezónou, kdy ji provázelo drama ohledně Alex a Juliana.

Tenhle její boj jsem měla ráda. Ukázali jsme, že každý má svou chybu a divák se mohl zastávat obou stran. Ať už, že on tohle neudělal správně nebo že neudělal nic špatně. Ale podle mě nejzásadnější věc byla ta, že jsme na Brooke poukázali na to, že pocit nejistoty vychází hlavně z nás samotných. A nemůžete svádět vinu výhradně na druhého. To si Brooke musela uvědomit. Zahodit za hlavu minulost a věřit osudu. A jsem opravdu ráda, že to vyšlo. Jeden z důvodů, proč Brooke miluje Juliana Bakera je ten, že Julian má velké srdce. Ale zároveň důvod problémů s ním bylo to, že zůstal Alexiným kamarádem, i když ta se chovala nevhodně. Julianovo srdce bylo v tu chvíli zkrátka příliš široké na to, aby zapudil kamarádku. Někdy, ve skutečnosti, to, co milujete na druhém člověku nejvíc, může být zároveň stejnou věcí, která vás na něm štve. Ale jsem rád, že nemusel ustoupit a nakonec řekl „Podívej se, v mém životě není žádný vztah tak důležitý jako ten s tebou, ale jestli to nevíš sama, tak jak tě o tom mám přesvědčit?“ A to zkrátka byla ta lekce, kterou se musela naučit. To je její vítězství – uvědomění si, že ať se děje cokoliv, Juliana jí nikdo nevezme.

V seriálu jsi od první série. Co je pro tebe nejcennější věc, jakou ses o sobě naučila jako herečka a profesionálka? Jak si myslíš, že jsi během One Tree Hill vyspěla?

Myslím, že jsme všichni neskutečně vyspěli. Vždyť jsme byli spolu skoro celou dekádu! Ale pro mě je tou nejcennější lekcí to, že jsem se naprosto nečekaně mohla stát režisérkou. Byl to neuvěřitelný zážitek a úžasně ponechaný prostor pro mou fantazii a vedoucí schopnosti, stejně jako ty tvůrčí. Být schopná držet v chodu celý seriál od úplného základu byl povznášející. Kdysi jsem si myslela, že svou první režisérkou zkušenost nechci v seriálu. Chtěla jsem, aby to bylo něco úplně jedinečného, ale když jsme dělali už sedmou a osmou sérii, tak jsem už nemohla déle čekat. A byla to taková satisfakce, až jsem si říkala, že jsem neměla tak dlouho čekat

A v nové sérii jsi režírovala znovu. Jaký je to pro tebe postup a zážitek, když musíš epizodu režírovat a zároveň v ní hrát? Tvoji dva herečtí kolegové mi řekli, že to na tom všem bylo nejhorší.

Ano, režírovala jsem epizodu s pořadovým číslem 8×06. Celý ten postup byl tentokrát úplně jiný. Zažila jsem si to loni. Dělala jsem epizodu 7×09 a měla jsem v ní mnohem víc scén než kdokoli jiný, takže to byl opravdu křest ohněm! Opravdu mě hodily doslova do rozbouřené vody, ale já byla nadšená. Zbožňuji výzvy. A nechci mít práci, kde se aspoň trochu nebudu každý den bát. Bát se v něčem, kde působíte sedm let, je velmi osvěžující. Takže proto jsem si tenhle zážitek zamilovala. A letos jsem měla po tvůrčí stránce neskutečně komplikovaný díl. A svěřili mi ho s tím, že to je přesně to, co já dokážu. Což byla nádherná lichotka a zároveň ukázka důvěry.

Máš nějakou vysněnou roli, kterou bys chtěla hrát po One Tree Hill?

Existuje spousta postav, které bych si chtěla zahrát. Myslím, že lepší než být upnutá jen na jednu, bude lepší, když se budu těšit jednoduše na jiné lidi a nové obzory.

…Následuje část, kde Sophia mluví o ekologii a nejrůznějších dobročinných programech…

 

Kde si myslíš, že se vzala tvoje touha po boji za správnou věc? Z toho, jak mluvíš a co děláš, je jasné, že máš vášeň pomáhat lidem.

Taková jsem byla vždycky. Vždy jsem chtěla bojovat za lidi, kteří nemohli, mluvit za lidi, kteří nemohli. Vždycky jsem chtěla chránit lidi, kteří to nedokázali sami. Taková jsem já, takový mám instinkt. A nemyslím si, že mě to dělá výjimečnou nebo zvláštní, taková prostě jsem. A myslím, že lidi, pro které to dělám, by to samé udělali pro mě. Myslím, že to nejlepší, co můžeme udělat, je starat se o sebe navzájem. Něco se naučíte, někdy vám to dá spoustu práce a nemůžete se dobrat k vytouženému cíli. Ale já nikdy nepřestanu bojovat za lidi a za to, aby mohli dostat šanci. To by pro mě bylo jako kdybych to vzdala sama se sebou.

Myslím, že diváci už teď rozhodně vidí to, že opravdu nejste ten typ ženy, která má hlavu jen proto, aby jí nepršelo do krku. Vyhýbáte se skandálům v bulvárních plátcích. Nechováte se na veřejnosti pohoršujícím způsobem, v novinách se objevujete z dobrých důvodů.

Toho si cením. Chladnou hlavu si držím ohledně velké spousty věcí, ale taky se mi stane, že spadnu tvrdě na zem. Jen se musíte naučit zase vstát a poučit se ze svých chyb. Tím myslím říct si, že všichni děláme chyby. Všichni máme problémy, které nemizí, ale rostou. Nikdo nejsme dokonalí. Ale z mého pohledu existují věci, které jsou zkrátka…posvátné. A posvátné je to, když děláme, co je správné. Není to vždycky jednoduché, když se snažím myslet na to, co je správné. Co to znamená vážit si adekvátně lidí a chovat se k nim mile, podat jim pomocnou ruku. Tahle cesta může být hodně klikatá, ale vždycky se vám to vrátí. Pokaždé se snažím zvyšovat svoje hodnoty, svoje priority. Pokračující vývoj a rozvoj je povinností. Představte si, kdybychom se všichni pokusili každý den být o kus lepší. Mně se to určitě nepovede pokaždé, ale věřím, že taková možnost tu je, pro všechny z nás.

Co bys označila jako nejlepší radu, kterou jsi kdy dostala, ať už během dospívání nebo i v práci, něco, čeho se držíš a o co by ses chtěla s fanoušky podělit?

Jedinou věc? V životě jsem dostala spoustu skvělých rad! Také jsem ale musela spoustu věcí zjistit sama. Každý den večer myslím na to, že to největší, čím se člověk může stát, je když se stane souhrnem všech svých vášní, protože kdo je ztratí, co mu vlastně zbude? Takže buďte, kým chcete být a bojujte za to, co víte.
Víte, jednou jsem četla vtipný citát, který říkal, že nemůžete správně poslouchat s otevřenou pusou. A myslím, že je to naprostá pravda. Každý někdy musí prostě sklapnout a poslouchat a doopravdy naslouchat tomu, co se děje jiným lidem. A myslím, že místo hádek, křiku a takového chování, jaké je teď lidem vlastní; myslím, že kdybyste si místo toho jen sedli s tím, s kým nesouhlasíte a slušnou konverzací každý přednesl váš nápad, váš úhel pohledu, tohle by lidem mohlo pomoci růst. Tahle naše potřeba mít za každou cenu pravdu…ta je bezcenná.

Tím opravdu nikdo nevyhraje a vede to jen k další hádce.

Když skončí den, každý si myslí, že právě on má pravdu. Ať už jde o názor na politiku, homosexuální manželství, náboženství nebo jenom to, kam by měla rodina jít na večeři. Nezáleží na tom, jestli jde o život nebo o nějakou banalitu, lidé mají tendenci si myslet, že mají pravdu. Ale kdybychom dokázali jednat s ostatními milejším způsobem a s respektem, rozdíl by se projevil.
 
Kdyby ses mohla vrátit v čase a strávit den s kýmkoli v historii, kdo by to byl?

Jeden neuvěřitelný fotograf – Alfred Eisenstaedt vyfotil jedny z nejikoničtějších fotografií v historii. Například fotografii námořníka a zdravotní sestry, jak se líbají v New York City během Dne V-J (V-J Day – 15. srpen 1945 – den, kdy Japonsko uznalo porážku ve Druhé světové válce a ta tak oficiálně skončila – pozn. překladatele) a mnoho dalších. Prostě samé neuvěřitelné obrazy, které zachycuje to, jak se svět vyvíjel a měnil. A myslím, že kdybych někým mohla být, byla bych na jeden den jím. Abych viděla svět tak, jak ho viděl on, skrz svůj objektiv, s takovou silou.

Nějaká poslední slova pro tvé příznivce?

Jsem jim všem hrozně vděčná, že tuhle cestu absolvovali se mnou. A vám všem, kteří jste se přidali do ekologické skupiny CrowdRise, která začíná pomáhat zachraňovat svět: DĚKUJU!Komentáře (2)

Sophia je úžasná osobnost. Má v sobě dobra na rozdávání. Rozhovor dlouhý, poučný a hlavně bezchybně a čtivě přeložený. Kdoví, jestli tak krásně mluví ona, ty, nebo oba :-D

Děkuji..a jinak kdo za co může – Ona je pravdomluvná, osvícená bohyně a já její prorok :D

Přidat komentář